- Тернопільські студенти можуть отримати гранти на навчання у вишах України. Розмір базових грантів – 15 000 та 25 000 гривень, він покриває певний відсоток від ціни контракту.
- Хто зі студентів може претендувати на компенсацію, коли вдасться отримати підтвердження і як використати гроші – дізнавалися «20 хвилин».
Грантову підтримку першокурсників-контрактників бакалаврату та магістратури команда Міністерства освіти і науки України анонсувала ще влітку. Вони зверталися до приватних та державних вищих навчальних закладів з інформуванням з пропозиціями – укласти договори про участь в експериментальному проєкті.
Станом на 13 вересня, до проєкту від МОН України долучилися 184 університети, серед них і чотири вищі навчальні заклади Тернополя.
Відео дня
Класна можливість і підтримка
Тернополянин Остап – цьогорічний випускник школи №19. Хлопець закінчив заклад загальної середньої освіти із золотою медаллю. Свій рівень знань підтвердив і гарними результатами Національного мультипредметного тесту (НМТ).
– З англійської та історії України маю по 200 балів, з математики – 189 балів, а ось з української мови – 195 балів. Результатом я задоволений, але дійсно багато готувався до НМТ, — розповідає 17-річний тернополянин.
Своє майбутнє хлопець вирішив пов’язати з технологіями та програмуванням. Заявки на навчання подавав в університети Львова та Тернополя. Хлопцеві вдалося вступити на бюджет до вищих навчальних закладів Тернополя, але він надав перевагу Українському католицькому університету.
— Обрав для себе факультет прикладних наук програма ІТ та бізнес-аналітика. Чому УКУ? Бо мені більше сподобалася програма, кращі відгуки студентів та випускників. Також там є чимало грантів від донорів, які допомагають реалізовувати власні проєкти, краще розвиватися. Загалом навчання в рік коштує 129 000 гривень, але впевнений, що воно того вартує, — додає хлопець.
Про компенсацію на навчання від держави Остап дізнався під час підписання договору з університетом. Тернополянин каже, працівники ознайомилися з його результатами НМТ і попередили, що беруть участь в експериментальному проєкті щодо державних грантів.
— Під час підписання контракту мені сказали, що будемо сплачувати меншу суму і попросили заповнити заяву. То я зрозумів, що ймовірно підходжу під програму грантів. Ось нещодавно мені прийшло сповіщення в додатку «Дія», де все підтвердив. Я можу розраховувати на 32 500 гривень. Кошти одразу перераховуватимуть в університет, а не на картку студентам чи їхнім батькам, – каже Остап. – Але ми і так радіємо, що держава дає таку знижку. Насправді 32 500 гривень – не такі маленькі гроші, це гарна економія. Якщо врахувати, що отримуватимеш їх неодноразово, а протягом чотирьох років.
Також тернополянин вважає, що такі гранти від держави – стимул для 11-класників краще підготуватися до НМТ і краще його скласти.
Хто може претендувати на грант
Як повідомляють у Міністерстві освіти і науки України, отримати грант на навчання від держави можуть виключно першокурсники або магістранти. Вони повинні відповідати таким вимогам:
- вступає на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
- вступає на денну або дуальну форму навчання на контракт;
- має результати НМТ з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів (грант першого рівня) або не менше ніж 170 балів (грант другого рівня).
Аби скористатися грантом, студенти мають оновити застосунок, обрати в переліку документів сертифікат на навчання, підтвердити отримання з накладанням «Дія. Підпис».
УВАГА! Студенти мають активувати сертифікати з 15 вересня по 5 листопада у мобільному застосунку «Дія».
Від чого залежить сума грантів
Суму гранту визначають індивідуально для кожного. На її розмір впливає результат Національного мультипредметного тесту (НМТ) та коефіцієнт спеціальності.
Для вступників із результатом НМТ від 150 балів з будь-яких двох предметів є можливість отримати грант 15 000 гривень, а ось від 170 балів – грант на 25 000 гривень.
Розмір коефіцієнтів коливається від 1,0 до 1,5. Освітяни вже розділили спеціальності за вагомістю для країни.
«Безумовно, все, що повʼязане з медициною, реабілітацією, освітою матиме найбільшу підтримку. А також стратегічно важливі – наукові галузі, інженерія та професії для відбудови. Загалом для нас реалізація кожного студента і студентки в Україні – надзвичайно цінна, оскільки від цього залежить наше майбутнє», — розповів заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.
Найбільший коефіцієнт – 1,5 встановили для 12 спеціальностей. Студенти можуть розраховувати на 22 500 – 37 500 гривень. Детальніше дивіться на графіку.
Коефіцієнт 1,3 встановили для восьми спеціальностей. Студенти можуть розраховувати на грантові кошти у розмірі 19 500 – 32 500 гривень. Детальніше дивіться на графіку.
Коефіцієнт 1,0 встановили для 10 спеціальностей. Для них виділили гранти лише на 25 000 гривень. І претендувати можуть студенти, які мають результати НМТ від 170 балів. Перелік спеціальностей дивіться на графіку.
Увага! Інформацію щодо коефіцієнтів журналісти «20 хвилин» дізналися з єдиної електронної бази з питань освіти.
У Міністерстві освіти і науки України наголошують, перший платіж – 50% від загальної суми перерахують до першого грудня 2024 року. А ось другий платіж – до першого квітня 2025 року.
Зауважимо, студенти та їхні батьки, опікуни не отримуватимуть грошову допомогу на власні картки. Кошти автоматично надсилають на рахунки вищого навчального закладу. Інформуватимуть студентів про зарахування коштів та зміни у призначенні за допомогою мобільного додатку «Дія».
УВАГА! Також розпочала роботу консультаційна телефонна гаряча лінія МОН для запитань про надання державних грантів на навчання. Якщо ви маєте запитання, — звертайтеся на гарячу лінію: 0 (800) 50-45-70 або пишіть на пошту [email protected]. Консультаційна підтримка працюватиме з 16 вересня до 5 листопада. Графік роботи: понеділок-четвер з 9.00 до 17.00 та пʼятниця — з 09.00 до 16.00.
Читайте також:
Посвята студентів у Тернополі: як це було у різних ВНЗ – дивіться фото
Завкафедри ЗУНУ визнали винним у хабарництві: яке покарання призначили
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.