Фахівці виявили й перевищення хлоридами в 1,8 разів. Як і кожен хімічний елемент, якщо є перевищення показників, може викликати отруєння, каже Оксана Чайчук. То чи така ситуація загрожує городянам — що кажуть екологи та медики, з’ясовували «20 хвилин».
Ворог завдав удару по промисловому об’єкту у Тернополі 20 серпня, виникла пожежа, яку гасили майже пів доби. Містом ширився густий чорний дим, а місцева влада радила зачиняти кватирки і не виходити з дому. Згодом повідомили про перевищення допустимої дози хлору у повітрі.
Ґрунт на площі 10 тис кв. м — із паливом
— Орієнтовно близько третьої години ночі ми отримали інформацію про пожежу на одному з об’єктів з підприємств Тернополя. Було встановлено загоряння внаслідок влучання ворожого предмета в одну із ємностей, де зберігались паливно-мастильні матеріали. Понад 20 одиниць техніки, 90 рятувальників та два пожежних потяги залучили до гасіння пожежі. Наразі пожежу локалізували і продовжують гасити. Потерпілих немає, — повідомляв тоді очільник головного управління ДСНС в області Віктор Маслей.
Відео дня
Днями в ОВА засідала комісія, на якій звернули увагу на питання забруднення ґрунтів нафтопродуктами та продуктами їх загоряння внаслідок нічної атаки Тернополя. Обговорили й можливі шляхи запобігання потраплянню шкідливих речовин у дощові колектори та в Тернопільський став.
Керівнику товариства, куди прилетіло, дали доручення видалити забруднений шар ґрунту, а натомість завезти родючий. А також встановити відповідні фільтри на дощеприймальних решітках з метою недопущення потрапляння залишків нафтопродуктів у систему водовідведення і забезпечити приведення території у належний санітарно-технічний стан.
Фахівці обласного центру контролю та профілактики хвороб після пожежі проводили заміри якості ґрунту, повітря та санітарно-гігієнічних показників води.
— У повітрі все нормалізувалося. У ґрунті ми не виявили перевищення свинцю. У Тернопільському ставі та питній воді також не знайшли перевищених показників шкідливих речовин. Тому жодної небезпеки для жителів регіону наразі немає, — доповіла під час засідання комісії генеральна директорка ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Оксана Чайчук.
Що виявили екологи?
Держекоінспекція в області провела відбір ґрунту на території, куди вночі 20 серпня було влучання і де вирувала пожежа. Виявили нафтопродукти, повідомив «20 хвилин» головний еколог області Роман Нитка.
— Вже є результати: даний ґрунт є забруднений нафтопродуктами, і перевищення допустимої норми — у 9,6 разів, у порівнянні з ГДК – гранично-допустимою концентрацією хімічних речовин в ґрунтах, — повідомив «20 хвилин» Роман Нитка. — Досліджували ґрунт на площі 10 тис. м кв. Це площа фактичного обвалування – коли об’єкт, нафтобаза, має забезпечити загромадження валами території для захисту, щоб залишки нафтопродуктів чи інші речовини не потрапили за межі цього об’єкта. За межі витоків не було.
Зафіксували екологи і перевищення хлоридами в 1,8 разів — порівняно з фоновою пробою. Як пояснив очільник екоінспекції, фонова проба – якщо немає гранично допустимих концентрацій, береться фонова – йдуть в тій місцевості збоку від місця забруднення та відбирають проби ґрунту — і тоді порівнюють. Взяли фонову пробу, згодом пробу, де був приліт і пожежа, — концентрація хлоридів збільшена.
Чим і кому загрожує?
— Будь-які надлишки концентрації будь-яких речовин шкодять, — каже Роман Нитка. — Але це якщо, скажімо, вирощувати там якусь сільгосппродукцію. Якщо внаслідок сильних дощів не вимивало і не вирощувати – нікому загрозу не нестиме. Але ймовірно рослини гинутимуть.
Місто розуміє, що у випадку сильних дощів та злив вода розмиватиме ґрунт — усе може піти в дощову каналізацію і в Тернопільський став.
— Тому прийняли рішення вивозити ґрунт, і, крім того, Тернопіль буде в цьому місці локалізовувати дощову каналізацію, де є виходи і вода стікає поблизу місця події, щоб вона не потрапляла у дощову каналізацію.
Порахували вже і збитки, завдані внаслідок прильоту та пожежі. Проте результати поки не можуть озвучувати. Їх передали силовим структурам, які проводять слідчі дії, каже Роман Нитка.
Чи загрожує забруднення ґрунта нафтопродуктами і хлоридами тернополянам і що буде, якщо вода з місця пожежі потрапить у став, «20 хвилин» запитали в Оксани Чайчук.
— Як і кожен хімічний елемент, якщо є перевищення норм показників, може бути отруєння, — каже Оксана Чайчук. — Але об’єкт не працює, людей там немає, а поза об’єктом перевищення норм загрози не несе. Це промислова зона. За нашими даними, а ми проводили заміри щодо свинця, який є в нафтопродуктах, — свинця не не знайшли навіть на території об’єкту, де сталася пожежа.
Воду перевіряли на вміст соляної кислоти — її там не знайшли, каже Оксана Чайчук. Як не буде злив, проблем не буде.
— Загрози великої, як на мене, немає, — каже Оксана Чайчук. — Проте ліквідація наслідків не лише справа підприємства, а й органів влади.
Чітких нормативів, скільки часу після пожежі робити заміри у повітрі і воді на вміст шкідливих сполук, — немає. Проте моніторинг води проводять за планом. Зокрема й відкритої водойми, — води Тернопільського ставу. Поки що там перевищень норми нафтопродуктами не бачать, запевнила Оксана Чайчук.
Читайте також:
До гасіння пожежі внаслідок «прильоту» в Тернополі залучили два спецпоїзди УЗ
Нічна атака на Тернопіль: що відомо. Що каже влада та рятувальники
Над Тернополем хмари густого диму. Видно з різних куточків міста (ФОТО)
Стовпи диму та звуки вибухів у Тернополі. Зачиніть вікна та обмежте перебування надворі
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.